Moje wakacje

Pokaż nam swoje wakacje!

Babice

Babice

Mapa

Opis

Gmina Babice położona jest w północno-zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie chrzanowskim na granicy południowej części Grzbietu Tenczyńskiego i doliny Wisły. 

Posiada bardzo korzystną lokalizację; położona jest w tzw. „złotym środku” – równej odległości od dużych aglomeracji miejskich Krakowa (ok. 38 km) i Katowic (ok. 40 km), a także blisko Oświęcimia (ok. 22 km) i Wadowic (27 km), co sprzyja szczególnie wypoczynkowi weekendowemu.

Jest gmina wiejską, w skład której wchodzi siedem sołectw: Babice, Jankowice, Mętków Olszyny, Rozkochów, Wygiełzów i Zagórze, na terenie których znajduje się wiele atrakcyjnych i specyficznych miejsc wartych odwiedzenia.
Najbardziej zielona i sielska z gmin powiatu chrzanowskiego stanowi jej naturalne zagłębie turystyczne. Przyciąga turystów nieskażoną przyrodą, pięknymi widokami oraz zabytkami architektury obronnej, sakralnej i wiejskiej.

Walory przyrodnicze i rekreacja ...

- Gmina Babice leży w otulinie Jurajskich Parków Krajobrazowych, a lasy - jej naturalne bogactwo zajmująok. 40% powierzchni. Te naturalne "zielone płuca" filtrują powietrze, w ziwązku z czym nie występuje tu problem skażenia środowiska.

- Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze na terenie gminy zostały utworzone dwa rezerwaty przyrody: Lipowiec i Bukowica.

- Przez jej teren przebiegają dwie specjalnie oznakowane ścieżki dydaktyczne z wielkim bogactwem elementów historycznych, przyrodniczych i krajobrazowych.

-Przez teren gminy przebiegają trzy szlaki turystyczne: żółty, zielony i czerwony.

- Na bazie istniejących duktów leśnych oraz dróg transportu rolnego utworzono ścieżki rowerowe, udostępniające ciekawe miejsca w gminie i umożliwaijące uprawianie czynnego wypoczynku. Przez Babice przebiegają dwa międzynarodowe szlaki rowerowe: Kraków-Morawy-Wiedeń Greenway oraz Eurovelo R4.

- Dla pasjonatów wekarstwa i nie tylko - dużą atrakcją będzie ośrodek utworzony w Rozkochowie na bazie stawu Ostrówek oraz Starorzecza Wisły poszerzonego o pożwirowe wyrobisko.

- Przy drodze krajowej Oświęcim-Kraków w lesie przy zjeździe do miejscowości Zagórze, w pobliżu rezerwatu Bukowica znajduje się ośrodek rekreacyjno-sportowy.

Zabytki:

Teren Gminy Babice wzbogacony jest wieloma dziełami architektury o nieprzemijającej wartości. Do najciekawszych należą:

- Zamek Lipowiec,

-Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie,

- Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Babicach,

- Kościół modrzewiowy p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Mętkowie.

Źródło: http://www.babice.pl

Komentarze

    Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.